Kim jesteśmy

   

Fundacja „VOX-Artis Promocja Polskiej Sztuki Współczesnej i Designu” powstała w 1997 roku przy Grupie Kapitałowej Vox. Jest organizacją pożytku publicznego. Jej celem jest propagowanie kultury, sztuki i wzornictwa oraz szeroko pojęta edukacja społeczna poprzez sztukę i promocja polskich artystów. Merytoryczne podwaliny Fundacji dał ówczesny dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi – Ryszard Stanisławski oraz poznański historyk sztuki – Robert Fizek.
„VOX-Artis” posiada w swojej kolekcji cenne obrazy i rzeźby współczesnych polskich artystów. Fundacja przyjęła za cel udostępnianie ich jak najszerszej publiczności. Dlatego wiele dzieł oddaje w depozyt instytucjom i firmom - Muzeum Narodowemu w Poznaniu oraz Collegium da Vinci.
 

RZEŹBA

Artystyczną wizytówką Fundacji Vox-Artis jest cykl 112 bezgłowych, żeliwnych postaci zatytułowany "Nierozpoznani" autorstwa prof. Magdaleny Abakanowicz, który od października 2001r. mogą podziwiać wszyscy odwiedzający poznańską Cytadelę. Dzieło to powstało z inicjatywy i przy ogromnym wsparciu finansowym i technicznym Fundacji.
Fundacja we współpracy z Muzeum Narodowym w Poznaniu, Warszawie i Krakowie (2003 r. ) była współorganizatorem wystawy rzeźb Igora Mitoraja - światowej sławy polskiego rzeźbiarza.

FOTOGRAFIA

Fundacja „VOX-Artis” od lat współpracuje z Festiwalem Teatralnym Malta. W 2003 r. współorganizowała wystawę z okazji dziesięciolecia Festiwalu Teatralnego MALTA –„MALTA 1990-2000” prezentującą fotografie z najciekawszych spektakli festiwalu. Ekspozycja gościła w Poznaniu, Sopocie, Krakowie, Warszawie, Międzyzdrojach i Mrągowie.

MALARSTWO, RZEŹBA, INSTALACJE

Wystawa „Sztuka w szkole” – to wyjątkowa wystawa, która miała miejsce w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa (obecnie Collegium da Vinci) w Poznaniu (październik 2003r.) , podczas której zaprezentowane zostały prace z kolekcji Fundacji „VOX-Artis” i dzieła zgromadzone przez uczelnie. Collegum da Vinci jest pierwszą w Polsce uczelnią wyższą, której studenci mogą obcować na co dzień z wybitną sztuką polską na taką skalę. Obecnie w obu budynkach Uczelni znajduje się ponad 70 dzieł sztuki współczesnej będącej depozytem Fundacji Vox-Artis. W jej budynkach znajdują się m.in.: dzieła Magdaleny Abakanowicz, Alfreda Lenicy, Wacława Taranczewskiego, Leona Tarasewicza, Jana Tarasina, Grzegorza Przyborka , Mariusza Kruka, Edwarda Łazikowskiego, Wojciecha Łazarczyka, Andrzeja Banachowicza, i innych - obrazy, freski i instalacje, które zdobią korytarze, sale wykładowe, hole. Tworzą otwartą galerię sztuki i nadają wyjątkowy klimat Uczelni.
W depozycie Muzeum Narodowego w Poznaniu są liczne obrazy należące do Fundacji Vox-Artis, które tworzą ważną część kolekcji. Często są również wypożyczane na wystawy czasowe renomowanym muzeum z całej Europy.

GRAFIKA

Fundacja „VOX-Artis” zorganizowała wystawę „Od Picassa do Warhola. Grafiki Mistrzów 1964-2003”, na której zaprezentowano ponad sto grafik najwybitniejszych światowych mistrzów, prezentujących „amerykańskie spojrzenie” na sztukę. Prace przywiezione zostały z jednej z najwybitniejszych galerii sztuki na świecie – Marlborough Gallery w Nowym Jorku (na przełomie 2003/2004 roku). W Polsce wystawę można było oglądać w Zamku Ujazdowskim i w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wystawa ta okazała się frekwencyjnym sukcesem – obejrzało ją ponad 40 000 osób.

TEATR

Fundacja „Vox-Artis” wielokrotnie wspierała spektakle teatralne podczas Poznańskiej Wiosny Baletowej w Teatrze Wielkim w Poznaniu, w tym niezapomniane spektakle Borisa Eifmana m.in. „Mewa”, „Bracia Karamazow”, „Anna Karenina”. Od 2014 r. Fundacja we współpracy z Malta Festival oraz Szkołami Akademickimi Da Vinci organizuje Young Malta Festival, którego głównym celem jest stworzenie „żywego” forum do pogłębiania wymiany międzykulturowej, przełamywania barier i stereotypów oraz krzewienia postaw tolerancji i otwartości na „inność”. Młodzież z zaangażowanych w projekt szkół uczestniczy w całorocznym projekcie edukacyjnym, przygotowującym ich do festiwalu teatralnego, który jest punktem kulminacyjnym projektu.

DESIGN

Fundacja „Vox-Artis” organizuje i wspiera działania popularyzujące design rozumiany jako proces projektowy, w efekcie którego powstać mają nowe produkty i/lub usługi. W 2015 roku Fundacja była współorganizatorem wystawy „LET’S PLAY! Kids design from Poland” w ramach Festiwalu Designu i Kreatywności dla dzieci Ene Due De. Wystawa była odpowiedzią na potrzebę edukowania dzieci i ich opiekunów w zakresie projektowania, zwiększania świadomości wartości polskich projektów, jak również edukacji w zakresie rozpoznania wartościowych przedmiotów dla dzieci. Wśród eksponatów wystawy znalazły się przedmioty odpowiadające na niemal wszystkie potrzeby małych użytkowników (elementy wyposażenia wnętrz, zabawki, akcesoria, aplikacje mobilne dla najmłodszych itp.). W 2016 roku w Concordia Design Fundacja zaprezentowała wystawę „Moderna. Przemysł i Rzemiosło”, która pokazywała wdrożone polskie projekty oraz zrealizowane w krótkich seriach koncepty. Kuratorami wystawy byli Agnieszka Jacobson Cielecka oraz Paweł Grobelny.